Pompy ciepła

Typ: Powietrze-Woda

RÓŻNE ŹRÓDŁA CIEPŁA

Istnieje wiele typów pomp ciepła, m.in.: powietrze-woda i woda-woda. Różnica w powyższych polega na substancji, z której pozyskiwane jest ciepło transportowane do domu. W pierwszym przypadku jest to powietrze na zewnątrz budynku, w drugim wysoką temperaturę odzyskuje się z wód głębinowych pod powierzchnią ziemi.

Rodzaje pomp Ciepła

Najprostszy typ pompy ciepła. Charakteryzuje się tylko jedną jednostką (zewnętrzną) do której należy doprowadzić wodę z wymiennika. Z tego powodu woda narażona jest na zamarzanie w temperaturach ujemnych więc wymagane jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń antyzamrożeniowych.

Standardowa pompa ciepła z dwoma jednostkami (zewnętrzną i wewnętrzną). W celu korzystania z wody użytkowej konieczne jest zamontowanie dodatkowego bufora C.W.U..

Nowość wśród urządzeń grzewczych. Standardowa pompa typu Split ze zintegrowanym zbiornikiem C.W.U. oraz zaworem trójdrogowym – wszystko zamknięte w jednej obudowie. Doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca w domu.

ZASADA DZIAŁANIA

Pozyskiwanie ciepła z powietrza

Pompa ciepła typu powietrze-woda transportuje ciepło pobrane z otoczenia na zewnątrz budynku do wymiennika, którym jest woda rozprowadzana następnie po instalacji grzewczej w domu (lub przetrzymywana w zbiorniku w przypadku Centralnej Wody Użytkowej).

Do uzyskania takiego efektu wykorzystywany jest czynnik chłodniczy o specyficznych właściwościach własnych. Za pomocą zaworu rozprężnego przekształcany jest on w ciecz o bardzo niskiej temperaturze – znacznie mniejszej niż aktualna temperatura otoczenia (temperatura czynnika osiągać może nawet -40oC). Następnie poprzez wykorzystanie parownika następuje przegrzanie substancji czyli pobranie ciepła z powietrza. Przegrzany czynnik chłodniczy transportowany jest za pomocą instalacji do wnętrza budynku gdzie następnie przy pomocy kompresora zwiększana jest jego temperatura która, dzięki skraplaczowi, przekazywana jest do zainstalowanego wymiennika ciepła. Następnie przechłodzony czynnik rozprężany jest ponownie i cały cykl zaczyna się od nowa.

Dla lepszego zobrazowania działania poniżej wyodrębnione poszczególne etapy przemiany czynnika chłodniczego w przykładowych warunkach atmosferycznych:

  1. Czynnik chłodniczy o temperaturze 30oC doprowadzany jest do zaworu rozprężnego
  2. Rozprężany czynnik osiąga temperaturę -20oC
  3. Za pomocą parownika dochodzi do ogrzania czynnika temperaturą otoczenia wynoszącą -10oC
  4. Przegrzany czynnik chłodniczy o temperaturze -10oC wraca do budynku
  5. Za pomocą kompresora zmienia się ciśnienie wewnętrze czynnika a jego temperatura wzrasta do 40oC – pozyskane zostało 10oC ciepła z otoczenia
  6. Dzięki skraplaczowi dochodzi do wymiany ciepła z podłączonym wymiennikiem. Temperatura czynnika chłodniczego spada do 30oC
  7. Schłodzony czynnik doprowadzany jest do zaworu rozprężnego gdzie cykl zaczyna się od początku

Jak przygotować się na montaż Pompy Ciepła?

Przed rozpoczęciem montażu musisz przemyśleć kwestie związane z lokalizacją urządzeń i ich parametrami. Nie przejmuj się, nasi specjaliści będą służyć pomocą i radą aby dopasować idealny sprzęt do Twoich potrzeb!

Poniżej lista rzeczy do przeanalizowania:

  • Lokalizacja jednostki wewnętrznej (najczęściej kotłownia) i zewnętrznej – obie jednostki muszą być połączone linią freonową, im większa odległość między nimi tym droższa instalacja!
  • Przeznaczenie – Centralne Ogrzewanie (C.O) i/lub Centralna Woda Użytkowa (C.W.U)
  • Powierzchnia użytkowa domu
  • Sposób ogrzewania – podłogowe vs. kaloryfery
  • Podział na strefy – jedna temperatura na cały dom vs. oddzielny sterownik w każdym pomieszczeniu
  • Ilość domowników i użytkowanie wanny – istotne przy doborze bufora C.W.U.